Środa-Niedziela: 10:00 - 16:00

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wystawę

„Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”

Wystawa ta jest pierwszą ekspozycją w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w całości poświęconą dziedzinie twórczości, jaką jest sztuka włókna. Prezentuje 40 obiektów autorstwa 27 artystów
z 7 muzeów północnej części kraju. Są to tkaniny z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum
w Koszalinie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Na ekspozycji zobaczyć możemy dzieła artystów reprezentujących popularną w latach 60. XX wieku polską szkołę tkaniny: Marii Teresy Chojnackiej, Ady Kierzkowskej czy Ryszarda Kwietnia, twórców należących do pokolenia wykształconego w latach międzywojennych: Heleny Gałkowskiej i Zofii Matuszczyk-Cygańskiej oraz artystów środowiska Wybrzeża, m.in. Aleksandry Bobrowicz-Sikorskiej.
Tkaniny, które prezentujemy na ekspozycji to głównie gobeliny tradycyjne i wykonane techniką własną, reliefowe, a także malarstwo na jedwabiu. Przedstawiają one tematykę akwatyczną, głównie morską – pejzaże, świat podwodny, faunę i florę, miasta portowe oraz wiele innych, nawiązujących do tematu tytułem lub kolorystyką.

Wystawie towarzyszy katalog pt. „Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 grudnia 2017 roku o godzinie 12.00 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
Wystawa czynna będzie do 31 maja 2018 roku.

b_600_847_16777215_00_images_gallery_utkanezwody_tkanina-plakat-A2-rgb-s.jpg

Zdjęcia z otwarcia wystawy obejrzeć można na stronie link.