Środa-Niedziela: 10:00 - 16:00

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zamknęło wystawę, na której prezentowana była połowa największej na świecie kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego.

Zamknięcie wystawy spowodowane jest rozbudową głównej siedziby muzeum i koniecznością przygotowania kolekcji do prezentacji w nowych wnętrzach – obrazy zostaną oprawione w nowe ramy. Remont i przeniesienie wystawy odbywa się w ramach projektu „Witkacy w słupskich spichlerzach sztuki - rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I - Spichlerz Biały”.

Na kolejną, trzecią prezentację słupskiej kolekcji zapraszamy jesienią 2018 roku do Białego Spichlerza.

Na pożegnanie kilka ciekawostek

o wystawie:

● jedyna na świecie stała wystawa monograficzna tego artysty
● około 125 dzieł Witkacego, co kilknaście miesięcy częściowo wymienianych, zatem jeśli ktoś regularnie odwiedzał Słupsk, to w ciągu kilku lat mógł zobaczyć całą kolekcję
● miejsce: dwie sale drugiego piętra Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, o łącznej powierzchni 154 m²
● maj 1982 – maj 1988, pierwsza wystawa stała
● wrzesień 1988 – otwarcie drugiej wystawy stałej „Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy (1885-1939). Twórczość plastyczna”
● scenariusz: Teresa Skórowa, aranżacja: Mieczysław Łaźny
● 29 października 2017 – zamknięcie drugiej wystawy stałej

i o kolekcji:

● portrety pastelowe, obrazy olejne, rysunki ołówkiem i węglem, grafiki – razem ponad 260 prac
● archiwalia, pierwodruki książek, listy, pocztówki, oryginalne odbitki fotograficzne