Środa-Niedziela: 10:00 - 16:00

zaprasza na spotkanie z okazji
40 rocznicy otwarcia krypty Croyów
i wydobycia pamiątek funeralnych po ostatnich przedstawicielach dynastii Gryfitów

4 lipca 2017 r. (wtorek) o godzinie 11:00

Czterdzieści lat temu w obecności pracowników Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku otwarto kryptę w kościele świętego Jacka, która nieprzerwanie od XVII wieku była miejscem spoczynku doczesnych szczątków księżnej Anny z rodu Gryfitów i jej syna Ernesta Bogusława de Croy. Było to wówczas niezwykłe wydarzenie – grób dwojga ostatnich przedstawicieli słowiańskiej dynastii, która rządziła Pomorzem, przetrwał prawie nienaruszony, w odróżnieniu od wielu innych ważnych, historycznych miejsc pochówku, które nie dotrwały do naszych czasów. Dzięki staraniom słupskich muzealników, znajdujące się w trumnach przedmioty, jak i same książęce sarkofagi, zostały poddane starannej konserwacji i po dziś dzień prezentowane są w Zamku Książąt Pomorskich.

4 lipca 2017 r. o godzinie 11:00 w sieni zamkowej odbędzie się spotkanie z byłymi pracownikami Muzeum, którzy przed czterdziestu laty byli obecni przy otwarciu krypty oraz przy przenoszeniu sarkofagów: Panem Stefanem Wójcikiem i Panią Alicją Konarską. Zaprezentowane również zostaną historyczne zdjęcia, pokazujące nie tylko wnętrze krypty, ale także dokumentujące m.in. trudności, jakie napotkano podczas transportu sarkofagów, które po konserwacji nie zmieściły się w drzwiach kościoła i zamku oraz obiekty, które na co dzień nie są pokazywane na wystawach stałych.

Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Józefa Domińczaka będzie również niepowtarzalna okazja zwiedzenia w obecności pracowników Muzeum podziemi kościoła św. Jacka, w których nadal znajdują się szczątki Anny i Bogusława de Croy.

Wstęp wolny.

b_400_545_16777215_00_images_gallery_plakatyrozne_Skan_007.jpg