Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa-Niedziela: 10:00 - 16:00


b_555_787_16777215_00_images_gallery_nocmuzeow2017_Noc-Muzew-2017---RGB-s-.jpg

 

 Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na

EUROPEJSKĄ NOC MUZEÓW


20 maja 2017 (sobota)
w godzinach 18.00-24.00
(ostatni goście będą wpuszczani do godziny 23.00)

 

Przy wejściu za 3 zł każdy zwiedzający otrzyma okolicznościową przypinkę, która będzie uprawniała do korzystania ze wszystkich atrakcji Nocy Muzeów. Do zamku będzie się wyjątkowo wchodzić od strony Ogrodów Zamkowych.

b_219_219_16777215_00_images_gallery_nocmuzeow2017_Noc-Muzew-2017-znaczek-v2-rgb.jpg

Motywem przewodnim tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów w słupskim muzeum będą lokalni kolekcjonerzy i ich zbiory. Zaprezentują się zarówno cenione stowarzyszenia i organizacje, takie jak Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział Słupsk, Izba Historii Kolei w Słupsku i Międzynarodowe Koło przy Węźle PKP Słupsk będące częścią Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP czy Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Grzmot”, jak i indywidualni pasjonaci.

W ramach prezentacji „Ocalić od zapomnienia pamiątki słupskich kolei” zobaczymy kolejowe zabytki: stare lampy i telefony, dokumenty, medale, albumy itp. Znany słupski dziennikarz i pasjonat Bogusław Matuszkiewicz pokaże „Dwa marzenia - cztery wynalazki!” na bazie wybranych eksponatów ze swojej kolekcji RadioFonia, ukazującej dzieje rozwoju komunikacji między ludźmi w ostatnich 180 latach. Pan Leszek Kuliński zaprezentuje część swoich zbiorów dzwonków z całego świata. Z kolei Pan Jarosław Zwierz przedstawi swoją kolekcję pamiątek związanych z miastem i regionem, na które złoży się przede wszystkim medalistyka i falerystyka słupska, powojenne pocztówki ze Słupska i Ustki oraz powiatu słupskiego, a nawet wydawane przez Muzeum Pomorza Środkowego. Inną kolekcjonerską pasją pana Jarosława, którą zaprezentuje podczas Nocy Muzeów, jest polska moneta obiegowa z okresu od zakończenia drugiej wojny światowej do dzisiaj. Kolekcjonerzy zrzeszeni w PTN pokażą oznaki, odznaki i odznaczenia, dukaty lokalne, monety kolekcjonerskie i obiegowe PRL i RP, oraz banknoty i pamiątki Słupska, a członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Grzmot” z siedzibą przy 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Wybrzeża, której działalność odwołuje się do przedwojennego 1 Morskiego Pułku Strzelców, swoje militarne pamiątki.

Współorganizatorem tegorocznej Nocy Muzeów, podobnie jak w latach ubiegłych, jest Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Słupsku. W sobotnią noc zobaczyć będzie można materiały archiwalne prezentujące elewację kamienic i obiektów sakralnych mieszczących się na Starym Rynku i w jego okolicach (m.in. Kościoła Mariackiego czy Starego Ratusza).

Słupskie muzeum prowadzić będzie także wybrane warsztaty ze swojej bogatej oferty edukacyjnej – będziemy uczyć kaligrafii i robić lalki z plasteliny. Będzie można również posłuchać opowieści o zgromadzonych w zamku meblach z dawnych pałaców i dworów regionu, największej na świecie kolekcji prac Witkacego, a także o wystawach czasowych: „Bajkowy świat lalek” i nowootwartej po przerwie „Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie”. Na parterze, w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów wydobytych z krypty Croy’ów w kościele św. Jacka, pokazane zostaną fotografie z jej otwarcia w 1977 r.

W hallu zamkowym wielbiciele Stanisława Ignacego Witkiewicza będą mogli wykonać sobie własnym aparatem portret wielokrotny w stylu Witkacego dzięki specjalnemu systemowi luster przygotowanemu i udostępnionemu przez panów Waldemara Michorzewskiego i Witolda Leśniewskiego.

Na dziedzińcu zamkowym liczne atrakcje zapewnią harcerze Hufca ZHP Ziemi Słupskiej. Będą to gry, zabawy i pląsy, planowane są nawet prawdziwe harcerskie ogniska, na których będzie można upiec przyniesioną z domu kiełbaskę, śpiewając jednocześnie harcerskie piosenki. Będzie również wata cukrowa i podpłomyki, a dla najodważniejszych gra terenowa. Prawdziwym gwoździem programu będą występy finalistki programu the Voice of Poland – Eweliny Boguckiej, również słupskiej harcerki.

Około godziny 22.30 na dziedziniec dotrze korowód duchów teatralnych ze słupskiego Ośrodka Teatralnego Rondo.

W związku z obchodzonym w tym roku 500-leciem Reformacji, w pobliskim kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Słowackiego 40 o godzinie 20.30 odbędzie się nieodpłatny pokaz filmu p.t. „Luter. On zmienił świat na zawsze” z Josephem Finnesem w roli głównej. Kościół będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

W sąsiadującym z muzeum kościele św. Jacka o godzinie 21.00 odbędzie się pokaz multimedialny na temat zabytkowych, barokowych organów z 1657 roku wraz z demonstracją zespołu organowego, w wykonaniu Janusza Dudzińskiego. Podczas prezentacji przedstawione będą fotografie i film z rekonstrukcji organów – większość ze zdjęć będzie po raz pierwszy pokazana publicznie. Organizatorem pokazów jest Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej w Słupsku „Szprycha”, po koncercie rowerzyści przejadą ulicami miasta śladami nieistniejących już obiektów dawnego Słupska. Przejazd będzie urozmaicony multimediami i fotografiami przedwojennego i powojennego miasta.

Po raz kolejny podczas Nocy Muzeów komitet społeczny będzie prowadził zbiórkę na zakup muzealiów. W ubiegłym roku udało się zebrać niebagatelną kwotę ponad 1 000 zł! Za wsparcie naszych działań już teraz dziękujemy!

Większość atrakcji dostępna będzie przez całą Noc Muzeów, a kolekcjonerzy, którym poświęciliśmy tegoroczne spotkanie, chętnie podzielą się swoją wiedzą i pasją (kolejarze i żołnierze przyjdą w mundurach!). Dla tych, którzy dopiero szukają kolekcjonerskiego hobby przygotowane będą foldery Archiwum Państwowego i Izby Historii Kolei oraz stemplowane okolicznościowymi pieczątkami wizytówki Izby.

Do zobaczenia w muzeum!


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia na stronie: link
oraz do pełnej galerii fotografii dostępnej na naszym profilu na facebooku: link

b_300_198_16777215_00_images_gallery_nocmuzeow2017_DSC_7110.JPG

b_300_198_16777215_00_images_gallery_nocmuzeow2017_DSC_7130.JPG

b_300_198_16777215_00_images_gallery_nocmuzeow2017_DSC_7225.JPG

b_300_198_16777215_00_images_gallery_nocmuzeow2017_DSC_7042.JPG