Serdecznie zapraszamy na  wystawę czasową ZAPOMNIANY „FILET” – HAFT SIATKOWY w Młynie Zamkowym

Uwaga! Wystawa czynna tylko do 8 marca!

Na wystawie prezentowane są prace uczestniczek warsztatów „filetu”, które odbyły się w Młynie Zamkowym w listopadzie 2014 r. oraz prace z kolekcji prywatnej instruktorki p. Stefanii Plewy.

Filet Muzeum w Słupsku

W warsztatach uczestniczyło 10 pań. Większość z uczestniczek zajmuje się innymi formami rękodzieła, dzięki czemu poziom wykonywanych prac jest wysoki. Prace wykonane na warsztatach będzie można oglądać na wystawie w Młynie Zamkowym w od 18 grudnia 2014 r. do 19 kwietnia 2015 r.

Filet Muzeum w Słupsku

Koronka siatkowa to jedna z najstarszych technik koronkarskich. Najprawdopodobniej korzenie tego rękodzieła tkwią w czasach antycznych, gdy wykonywano siatki na włosy i do sukni, bogato haftowane złotymi i jedwabnymi nićmi. Koronka siatkowa niezwykle popularna była na początku XX wieku, kiedy to wykonywano z niej piękne firany, kapy, serwety czy poduszki.

filet Muzeum w Słupsku