FOTOGRAF XIX w. EMIRATU BUCHARY – LEON BARSZCZEWSKI

Wystawa prezentowana będzie w Młynie Zamkowym w Słupsku

od 08.04. do 31.08. 2014 roku.

Uwaga! W związku z dużym zainteresowaniem wystawą przedłużamy czas trwania ekspozycji do końca września!

Muzeum w Slupsku Meczet Bibi-Chanym - Samarkanda

Otwarcie wystawy 8 kwietnia godz. 12.00

w Młynie Zamkowym w Słupsku

połączone z wystąpieniem Igora Strojeckiego autora wystawy,  prawnuka Leona Barszczewskiego

Serdecznie zapraszamy na otwarcie etnograficznej wystawy czasowej poświęconej Leonowi Barszczewskiemu XIX - wiecznemu fotografowi, podróżnikowi i badaczowi ludów Azji Środkowej. Wystawa prezentować będzie egzotyczne zdjęcia ukazujące życie mieszkańców odległych zakątków Azji. Całość dopełnią egzotyczne tkaniny o niespotykanych wzorach, stroje damskie i męskie, biżuteria, banknoty i monety z Uzbekistanu. Autorem wystawy jest prawnuk Leona Barszczewskiego –Igor Stryjecki, który tak pisze o swoim pradziadku:

„Leon Barszczewski urodził się 20 lutego 1849 r. w Warszawie. Jednak jego rodzina mieszkała na terenie obecnej Ukrainy. Pomimo polskich tradycji patriotycznych, po śmierci rodziców wcielono Leona, wówczas jeszcze chłopca, do szkoły kadetów w Kijowie, co z pewnością wpłynęło na jego późniejszą decyzję, by swoje zawodowe życie związać ze służbą wojskową w armii carskiej. Dawało to także możliwość realizacji zainteresowań Leona Barszczewskiego do podróży, poznawania nieznanych terenów (służył w oddziale topograficznym), a potem również pasji badawczych i fotograficznych.

W latach 1876-1897 mieszkał w Samarkandzie, skąd wyruszał na liczne wyprawy na tereny Wschodniego Turkiestanu, Emiratu Buchary, Chanatów Badachszanu i Darwazu. Dotarł nawet do Mazar-i Szarif w Afganistanie. Większość terenów, po których podróżował Leon Barszczewski leży obecnie w granicach Republiki Uzbekistanu.

Podczas swych wielu podróży badał topografię i geografię terenu, opracowywał mapy, badał szlaki komunikacyjne pogranicza Rosji z Chinami i Afganistanem. Jako pierwszy prowadził badania archeologiczne w Afrasiabie - starożytnej Samarkandzie. Zorganizował i uczestniczył w ponad dwudziestu wyprawach, nierzadko docierając do miejsc wcześniej nieznanych Europejczykom, które utrwalił na kliszach fotograficznych. Na fotografiach zachowały się krajobrazy, architektura oraz sceny z życia codziennego mieszkańców odwiedzanych przez Barszczewskiego rejonów. Swoją uprzejmością, sprawiedliwością i tolerancją wobec tubylców, zdobywał sobie ich szacunek, przyjaźń i zaufanie. Spisywał ich legendy, podania i wierzenia, a obiektyw aparatu kierował na napotykanych tubylców w egzotycznych strojach. W kadrze zatrzymał wiele portretów mężczyzn, scen rodzajowych, a wręcz unikalne są jego zdjęcia ukazujące tamtejsze kobiety. Leon Barszczewski uchodzić może za prekursora fotografii reportażowej, a kolekcja jego zdjęć jest jedyną tego typu w Polsce dokumentacją fotograficzną krajów Azji Środkowej końca XIX wieku pozostawioną przez polskiego podróżnika”.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Muzeum w Słupsku przełęcz Pul-i Machma - Giza