„Kolekcja Działu Sztuki i Techniki

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”

Otwarcie wystawy

15 marca 2014 o godz. 12.00

Piotr Stachiewicz

"Pochód na Sybir" 1888, olej, płótno, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Wystawa zorganizowana jest z okazji 90-lecia muzealnictwa w Słupsku i prezentuje: obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, tkaninę, plakaty i ceramikę oraz obiekty związane z historią techniki od XIX do XXI wieku.

Ekspozycja ukazuje dzieła słownikowych artystów polskich znanych w kraju i poza jego granicami, wykształconych w rodzimych oraz europejskich akademiach sztuk pięknych takich jak: Jan Matejko - „Zabójstwo biskupa Stanisława ze Szczepanowa” („Zabójstwo św. Stanisława”), Wojciech Kossak - „Czarniecki pod Koldyngą”, Piotr Stachiewicz - „Pochód na Sybir”, Jacek Malczewski” - „W pracowni”, Stanisław Ignacy Witkiewicz - „Portret Stefanii Tuwimowej” czy Magdalena Abakanowicz - „Stefa”.

Istotne miejsce na wystawie zajmuje środkowopomorski wątek artystyczny przedstawiony w postaci dzieł: Otto Freundlicha ze Słupska przyjaciela Pablo Picassa, Maxa Pechsteina ekspresjonisty malującego pejzaż z Rowokołem tudzież Edwarda Dwurnika - „500-lecie Zamku Książąt Pomorskich”. Szczególnym akcentem są obiekty związane ze słupszczaninem, Sławomirem Sosnowskim, absolwentem „łódzkiej filmówki” są to np. plakaty Stasysa Eidrigeviciusa i Andrzeja Budka do filmu „Ostatni prom” w reżyserii Waldemara Krzystka. Scenariusz filmu został oparty na eksponowanej noweli filmowej „Wyspy samotne” Sławomira Sosnowskiego.

Po raz pierwszy wystawiamy obiekty związane z historią techniki naszego regionu: XIX wiecznymi słupskimi fabrykami powozów Franza Nitzschkego i Schulza, bazą sterowców w Jezierzycach i na temat gen. Umberto Nobille, który przez Słupsk poleciał na Biegun Północny, lotnictwem drewnianym - śmigło z okresu pierwszej wojny światowej, lotnictwem powojennym - plakat z pierwszym Polakiem w kosmosie mjr Mirosławem Hermaszewskim, byłym żołnierzem z pułku w Redzikowie, kombinezony pilotów wojskowych latających nad Słupskiem płk Janusza Gizary jak również mjr Piotra Kanclerza, kolejnictwem – model lokomotywy, tramwajami, wojskiem, strażą pożarną i policją. Warto dodać, że prezentujemy obiekty związane z treserem psów „Szarika”, „Cywila” i „Saby” płk Franciszkiem Szydełko, absolwentem nieistniejącej już Szkoły Przewodników i Tresury Psów Służbowych w Słupsku.

Większość ze stu obiektów z wystawy pochodzi z naszego muzeum część pozostałych jest wypożyczona lub darowana przez słupszczan i „mundurowych” instytucji: kolei, wojska, policji i straży pożarnej, aby w ten sposób poznać fenomen naszego miasta i regionu.

Wystawa powstała dzięki współpracy z Miejską Państwową Strażą Pożarną w Słupsku, 7 Brygadą Obrony Wybrzeża, Szkołą Policji w Słupsku, Izbą Historii Kolei na Pomorzu Środkowym w Słupsku, Stowarzyszeniem Przyjaciół 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego oraz osobami prywatnymi.

Ekspozycja będzie otwarta do 15 czerwca 2014.

Opracowanie: Lucjan Hanak, komisarz wystawy, autor scenariusza i aranżacji

Zajęcia towarzyszące wystawie