Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina!

Festiwal gęsiny w Swołowie potrwa trzy dni. Degustacja potraw i przetworów z gęsiny, targ produktów wiejskich, a do tego występy zespołów muzycznych, pokazy gotowania, darcie pierza  i zabawy dla dzieci - to najważniejsze punkty imprezy, która odbędzie się w swołowskim muzeum od 9 do 11 listopada.

Impreza w Swołowie to jedyna okazja, by skosztować pomorskiej gęsiny, gdyż to właśnie w okolicy dnia św. Marcina (11 listopada) dawniej bito i spożywano gęsi na Pomorzu. Gęś pieczona, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec oraz kartoflanka i brukwianka na gęsinie to tylko niektóre smakołyki, jakich będzie można spróbować podczas organizowanej już po raz szósty imprezy.

Jak zapewnia Dawid Gonciarz, etnolog z muzeum w Swołowie, w tym roku gęsiny nie zabraknie dla nikogo: - Będzie ponad 20 stoisk z jedzeniem. Z potrawami z gęsiny przyjadą restauratorzy, gospodarstwa agroturystyczne i koła gospodyń wiejskich. Na straganach będzie można kupić gęś mrożoną, przetwory z gęsiny i inne produkty wiejskie. Biesiada odbędzie się na świeżym powietrzu, ale pod namiotami. Chcemy, aby przez trzy dni w Swołowie panowała atmosfera podobna do tej, którą można przeżywać podczas Oktoberfest w Bawarii.

Biesiada i targ produktów wiejskich odbędą się pod namiotami w ogrodzie na terenie Zagrody Albrechta. „Do gęsiny” zagrają Darłowska Orkiestra Dęta i gwiazda imprezy - zespół klezmerski „Sztetl”, a dla publiczności gotować będą Wojtek Radtke (trójmiejski artysta, organizator slowfood’owej imprezy „Sopot od kuchni”) z synem. Część kulturalna i kiermasz rękodzieła odbędą się w nowej części muzeum, po drugiej stronie wsi: w stodole bogatego chłopa Marcin Barnowski opowie „O gęsi i innych ciekawostkach kulinarnych na Pomorzu”, a dzieci będą mogły uczestniczyć w „zabawach z gąską”; w tym samym czasie w stodole tkackiej będzie można oglądać tradycyjne darcie pierza i pokazy tkackie.

Swołowską gęsinę po raz pierwszy wspólnie organizują Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Gmina Słupsk. Partnerem imprezy jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Slow Food, którego misją jest „obrona prawa do smaku”.

Bilety na imprezę w cenie: 6 zł (jeden dzień), 8 zł (dwa dni), 10 zł (trzy dni). Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. Szczegółowy program imprezy na www.muzeum.swolowo.pl.

PROGRAM IMPREZY

sobota, 9 listopada

Zagroda Albrechta, godz. 10.00-16.00:

• biesiada kulinarna: restauratorzy, koła gospodyń wiejskich, Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem
  • pokazy gotowania - Wojtek Radtke (trójmiejski artysta, organizator slowfood’owej imprezy „Sopot od kuchni”)  z synem

niedziela, 10 listopada

• występ Darłowskiej Orkiestry Dętej
  • występ zespołu klezmerskiego „Sztetl”

Zagroda nr 15:

• godz.10-16 - kiermasz rękodzieła/stodoła bogatego chłopa
  • godz. 10.30 - „O gęsi i innych ciekawostkach kulinarnych na Pomorzu” opowie Marcin Barnowski/stodoła bogatego chłopa
  • godz.11.00-13.00 - „zabawy z gąską” - blok edukacyjny zajęć dla dzieci/stodoła bogatego chłopa