Wystawa czasowa

"GDZIE ZJEŚĆ, GDZIE PRZENOCOWAĆ?

Kopie pocztówek dawnego Słupska ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku"

Herbaciarnia "W Spichlerzu", 2.VII-1.IX.2013

wystawa czynna codziennie od 10.30 do 21.00

wernisaż - wtorek, 2.VII.2013, godz. 12.00

Tematem wystawy są hotele, restauracje i lokale rozrywkowe działające w przedwojennym mieście. Prezentujemy na niej kopie 47 pocztówek.

Pocztówki, które posłużyły do przygotowania wystawy podzielić można na dwie grupy. Pierwszą stanowią widokówki prezentujące fragmenty miasta, a w nich budynki hoteli lub restauracji. Drugą - kartki reklamowe wydawane na zlecenie właścicieli lokali. Na licu ukazywano reprezentacyjną bryłę budynku, okazałe wnętrza, rozległe ogrody i werandy, a także suto zastawiane stoły. Niekiedy zamieszczano menu restauracji hotelowej. Dodatkowo, najczęściej na odwrociu, pojawiało się nazwisko właściciela, pełen adres hotelu oraz numer telefonu, pod którym można było dokonać rezerwacji. Zachęcani do wysyłania tego rodzaju korespondencji goście hotelowi sami przyczyniali się popularyzowania lokali. Dzięki sprawnemu systemowi pocztowemu kartki docierały do wielu miast Rzeszy – do Berlina, Hamburga, Monachium, a także innych miast Europy: Wiednia, Paryża i Rouen.

Wystawa przygotowana została przez Annę Brochocką i Beatę Zgodzińską (z Działu Historyczno-Artystycznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku). Prezentacji towarzyszy składanka z tekstem A. Brochockiej.

Serdecznie zapraszamy!

Mieczysław Jaroszewicz