"Polska Szkoła Plakatu XXIV.

Sztuka i technika.

Od sterowca do lotu w kosmos"

PSP 24 Muzeum w Słupsku

Wystawa prezentuje 37 dzieł z lat 1962-2010. Tematyką jest technika w opracowaniu artystycznym. Ekspozycja przedstawia dzieła twórców polskich znanych na całym świecie: Franciszka Starowieyskiego, Andrzeja Budka, Mieczysława Wasilewskiego, Jakuba Erola, Jerzego Flisaka, Wiesława Grzegorczyka, Macieja Hibnera, Zbigniewa Kai, Romana Kalarusa, Jana Młodożeńca, Elżbiety Mikulskiej, Dariusza Milińskiego, Marka Płoza-Dolińskiego, Mariana Nowińskiego, Rafała Olbinskiego, Macieja Rudnickiego, Katarzyny Proniewskiej Mazurek, Andrzeja Pągowskiego, Mariana Stachurskiego, Franciszka Starowieyskiego, Rosława Szaybo, Eli Wojciechowskiej, Leszka Żebrowskiego, a także Za Fryki i innych. Wystawa ukazuje plakaty ze: statkami, balonami, lokomotywą, sterowcami, samolotami, czołgami, samochodami, dźwigiem, radarem, rowerem, motocyklem, maszynerią, robotem, itp.

PSP 24 Muzeum w SłupskuCzęść wymienionych środków lokomocji była symbolami miasta Słupska oraz jego okolicy. Jednocześnie składała się ona na historię poruszania. Warto zatem wspomnieć o: statkach, które były używane w Słupsku w XIX w., gdy Słupia była rzeką żeglowną. Przypomina się o lokomotywach parowych, spalinowych oraz elektrycznych i parowozowni, jak również Zakładach Napraw Taboru Kolejowego. Podkreślenia warte są sterowce i baza pod Siemianicami w dawnym Żydzinie, a także trzy lotniska pod Słupskiem: w Redzikowie i Krempie, Drogowym Odcinku Lotniskowym na asfaltowej szosie pomiędzy Dębnicą Kaszubską a Dobieszewem, na  drodze nr 210 oraz nieistniejącym zachodnim - dziś jest to zabudowany kwartał miasta.

Atrakcyjnym plakatem jest dzieło Andrzeja Pągowskiego, "Pierwszy Polak w kosmosie. Major Mirosław Hermaszewski. INTERKOSMOS '78", z 1978, przedstawiające astronautę w skafandrze kosmicznym. Mirosław Hermaszewski wcześniej jako pilot, służył w 28. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Redzikowie pod Słupskiem.

Ciekawostką na wystawie jest plakat Andrzeja Budka do filmu, "Ostatni prom" z 1989, w reżyserii Waldemara Krzystka. Wizerunek statku przywołuje na myśl nowelę filmową Sławomira Sosnowskiego, mieszkańca Słupska, zatytułowaną "Wyspy samotne", która była oryginalnym dziełem literackim wykorzystanym do tego znanego filmu; informacja o pierwowzorze występuje na taśmie filmowej.

PSP 24 Muzeum w Słupsku

Wszystkie plakaty należą do kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Gromadzone były w dawnym Dziale Sztuki Współczesnej, a obecnie w Dziale Sztuki i Techniki, w którym poszerzono działalność merytoryczną. Sponsorem wystawy jest Jarosław Rawski, właściciel słupskiej Herbaciarni w Spichlerzu.

Wybór dzieł, scenariusz,

aranżacja i komisarz wystawy