SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-15:00
Środa-Niedziela: 10:00-16:00


EUROPEJSKA NOC MUZEÓW  

w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

„Sentymentalny Słupsk”

18 maja 2013

18.oo-23.oo

Kompleks zamkowy przy ul. Dominikańskiej 5-9

 

WSTĘP 2 ZŁ

Uwaga! Wszyscy, którzy przyjdą w przebraniu nawiązującym do hasła tegorocznej Nocy Muzeów „Sentymentalny Słupsk” wchodzą za darmo!

 

 

ATRAKCJE PLENEROWE

 

18.oo-21.oo – bezpłatne warsztaty z podstaw „tańca z ogniem”, tzw. poiek (bezpieczne, bez ognia) i chodzenia na szczudłach z grupą „Drakar” z Braniewa na Rynku Rybackim (pod Spichlerzem Richtera)

22.oo – pokazy tańca z ogniem w wykonaniu grupy „Drakar” z Braniewa - dziedziniec zamkowy

22.15 - uroczyste odsłonięcie wielkoformatowej siatki z autoportretem Witkacego na bloku przy ul. Mikołajskiej. Napoje bąbelkowe i ciastka. (od strony ul. Jagiełły). Projekt Młodzież z Witkacym został zrealizowany przy wsparciu finansowym uzyskanym z Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Siatka została przygotowana przez grupę „Witkacy cacy, cacy”, dzięki pomocy Urzędu Miasta, Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku, firm Alpinia, Studio 1 i Fimal, Agencji Promocji Regionalnej „Ziemia Słupska” Sp. z o.o. oraz Słupskiego Ośrodka Kultury .

21.3o – prezentacja zdjęć przedstawiających dawny Słupsk oraz niemego filmu o Swołowie (ściana Młyna Zamkowego)

 

II NOCNY RAJD ROWEROWY

ZE STOWARZYSZENIEM TURYSTYKI ROWEROWEJ „SZPRYCHA”

oraz konkursy na najlepiej oświetlony rower i „Cycle chic” – rowerową elegancję

 

2o.oo-21.oo - zapisy na Rynku Rybackim (od Spichlerzem Richtera)

21.oo – wieczór z organami w kościele św. Jacka dla zarejestrowanych uczestników rajdu

22.oo – atrakcje Europejskiej Nocy Muzeów (dla zarejestrowanych uczestników rajdu nieodpłatnie za okazaniem identyfikatora)

22.45 – nocny rajd szlakiem zabytków w Słupsku z udziałem przewodnika z Muzeum – Joanny Kłusek

24.oo – powrót oraz rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród

 

ATRAKCJE W ZAMKU

 

CAŁY CZAS (z małymi przerwami na nabranie oddechu)

Zamkowy zakład fotograficzny – chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcia w przebraniu, które później zostaną opublikowane w dodatku do magazynu „Teraz Słupsk” (hall zamkowy) 

Wystawa dawnych urządzeń radiowych oraz sprzętu do nagrywania i odtwarzania dźwięku z kolekcji Bogusława Matuszkiewicza (m.in. fonograf Edisona, gramofony akustyczne, magnetofony, radia kryształkowe i lampowe oraz kilka ciekawostek: sygnalizator alfabetu Morse’a z wyostrzenia radiowego brytyjskiego bombowca Lancaster) (hall zamkowy)

Spotkanie z Siegfriedem Barzem, malarzem urodzonym w 1943 roku w Sianowie, który po latach powrócił na Pomorze i poświęcił się jego artystycznej dokumentacji, na wystawie „Kolorowa podróż wybrzeżem pomorskim z pędzlem i sztalugą od Helu do Szczecina” (drugie piętro Zamku, sale wystaw czasowych). Artysta będzie sprzedawał swoje prace po obniżonych cenach (odbiór po zakończeniu wystawy). 

Stanowiska konserwatorskie – prezentacja problematyki konserwatorskiej związanej z konserwacją mebli, malarstwa i papieru (pierwsze piętro) 

Prezentacja + słów kilka na temat archiwaliów w tym Złotej Księgi Miasta Słupska (pierwsze piętro) 

Prezentacja + słów kilka na temat rzeźb Łucji Włodek-Jabłońskiej (kręta klatka schodowa) 

Sprzedaż wydawnictw muzealnych po atrakcyjnych cenach  (hall zamkowy, naprzeciwko szatni) 

Wejście na wieżę zamkową 

Prezentacja portretów fotograficznych stylizowanych na prace z dorobku Witkacego  przygotowanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej  Diament przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym  Koło w Słupsku (główna klatka schodowa) 

Słuchanie audiobooka „Dwanaście tańczących księżniczek” na podstawie książki Jolanty Nitkowskiej-Węglarz (parter, sala poświęcona Gryfitom)                                  

Animacje dla dzieci  

 

WYSTĄPIENIA PRACOWNIKÓW MUZEUM NA SALACH WYSTAWOWYCH

 

18.45 - O portretach Neny Stachurskiej autorstwa Witkacego słów kilka. Omówienie portretów osoby blisko związanej z artystą (II piętro, wystawa prac S.I. Witkiewicza)

19.3o - O gotyckich Madonnach słów kilka. Omówienie wybranych rzeźb eksponowanych w salach sztuki gotyckiej (I piętro)

20.oo - O Heimatmuseum w Stolpie słów kilka. Prezentacja historii, wydawnictw i dokumentów przetrwałych po poprzedniku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (I piętro)

21.15 - O portretach Neny Stachurskiej autorstwa Witkacego słów kilka. Omówienie portretów osoby blisko związanej z artystą (II piętro, wystawa prac S.I. Witkiewicza)

22.oo - O Heimatmuseum w Stolpie słów kilka. Prezentacja historii, wydawnictw i dokumentów przetrwałych po poprzedniku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (I piętro)

22.3o - O gotyckich Madonnach słów kilka. Omówienie wybranych rzeźb eksponowanych w salach sztuki gotyckiej (I piętro)

 

SALA RYCERSKA

18.15 - multimedialny pokaz „Muzeum Utracone”, prezentujący dzieła sztuki zrabowane z polskich zbiorów podczas II wojny światowej oraz obiekty, które zostały odzyskane w ostatnim czasie, przekazany muzeom rzez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

18.30 – referat Pani Isabel Sellheim, Prezes Stowarzyszenia Dawnych Mieszkańców Słupska, „Pomorscy malarze – pejzażyści”

19.00 – uroczyste podziękowanie darczyńcom, którzy w ciągu ubiegłego roku przekazali Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku obiekty do kolekcji muzealnej

19.15 – premierowa emisja filmu "Artystyczna droga Ignacego Bogdanowicza artysty i organizatora"

19.40 – „Słupska kronika filmowa” projekcja czterech kronik filmowych zrealizowanych w latach 1964-69 przez Amatorski Klub Filmowy „JANTAR” przy Powiatowym Domu Kultury w Słupsku, ze wspomnieniowym wstępem dyrektora Muzeum, Mieczysława Jaroszewicza i podsumowaniem red. Bogusława Matuszkiewicza, który dokonał cyfryzacji kronik, o tym jak ocalić dawne nagrania dźwiękowe i filmowe z archiwów domowych.

22.30 – premierowa emisja filmu „Radio wokół nas” przygotowanego przez Bogusława Matuszkiewicza i Jarosława Kubę Kowalskiego, opowiadający o związkach Słupska z historią radia, m.in. przedwojennym, wojskowym projekcie globalnej łączności radiowej na falach średnich – Rundfunk Sender Stolp

22.45 - premierowa emisja filmu "Rzeźba Łucji Włodek - Jabłońskiej"

 

MŁYN ZAMKOWY

 

PARTER

  • pokazy tkackie: przędzenie na kołowrotku, filcowanie i gręplowanie wełny drukowanie tkanin i tkanie na krośnie - promocja lekcji muzealnych w swołowskim muzeum
  • stoisko promujące Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym w Słupsku
  • edukacja w Swołowie – pokaz slajdów 

I PIĘTRO

  • Pokaz haftu kurpiowskiego
  • Pokaz wypełniania „pająka” kwiatami z bibuły (rekonstrukcja)
  • Pokazy lepienia w glinie – promocja lekcji muzealnych w swołowskim muzeum
  • Stoisko z pamiątkami
  • Pokaz filmów promujących muzeum w Swołowie 

II PIĘTRO

  • Kazimierz Kostka  rzeźbiarz przy pracy (pokaz)

 

Uwaga! Nie będzie ducha! (Ma L4)

 Noc Muzeów Muzeum w Słupsku