zaprasza na wystawę

z pędzlem i sztalugą od Helu do Szczecina

Eine Pommern-Reise mit Farbe, Pinsel und Staffelei

von Hel nach Stettin

Obrazy w oleju, akrylu i akwareli

20 kwietnia – 16 czerwca 2013 r.

w Zamku Książąt Pomorskich

ul. Dominikańska 5

Otwarcie wystawy

20 kwietnia 2013 r. (sobota) o godzinie 12.00

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku od wielu lat organizuje w swoich salach wystawowych wystawy artystów niemieckich, którzy swoje korzenie mają na Pomorzu, a w tym w naszym mieście. Tematyka ich prac bardzo często dotyczy pomorskich pejzaży, życia codziennego i architektury. Obok znanych i nieznanych pojawiają się autorzy, którzy nadal żyją i twórczo pracują. Do nich właśnie należy, Zygfryd W. Barz, malarz i grafik urodzony w Sianowie w 1943 roku, który potem w wyniku wojennej zawieruchy został przymusowo wysiedlony wraz z rodzicami do Dolnej Saksonii . Jak podaje Regiopedia:

Tutaj dorastał w urokliwym Ammerland (Westerstede). W szkole średniej zainteresował się sztukami plastycznymi. W latach 1964-1967 uczęszczał do studium grafiki użytkowej i malarstwa w Famous Artists School w Amsterdamie. Od 1971 roku podjął pierwszą artystyczną pracę zawodową w Ammersee w Bawarii, a swoje pierwsze wystawy prezentował w okolicach Monachium. W 1980 roku osiedlił się w Lesie Bawarskim - tam pogłębiał studia malarstwa naturalistycznego, korzystając z bogactwa okolicznych krajobrazów oraz sięgał do ekspresji swojego ulubionego monachijskiego malarza Carla Spitzwega oraz przedstawicieli niemieckiego romantyzmu: C.D. Friedricha, F.K. Schinkela i L. Richtera. Z coraz większym entuzjazmem malował historyczne, architektoniczne motywy. W 1988 roku powrócił do pomorskich korzeni i obecnie motywów dla swoich prac dostarczają przedstawiają krajobrazy rodzinne. Powab historycznych, pomorskich, niemieckich pomników dziedzictwa kultury, uwiecznianych na akwarelach lub olejach, następnie przenoszonych na kalendarze lub teczki z grafikami, jest doceniany i podziwiany przez liczny krąg odbiorców w kraju oraz za granicą. Siegfried Barz jest członkiem pomorskiego Związku Artystów (Stowarzyszenia Malarzy Pomorza) w Niemczech oraz polsko-niemieckiego związku artystów Ars Pomerania.

Jak mówi prof.Dr. Manfred Prinz Honorowy Przewodniczący Związku Sztuk Artystycznych Pomorza: „(…) jakikolwiek styl twórczy Siegfried Barz w swoich pracach obierze, jest on zawsze jednej dewizie wierny: "tak w swoich pracach naturę przedstawić, jak ją nasz Stwórca - dla naszej radości - w swojej doskonałej mocy i kreatywności stworzył".

Zygfryd Barz pokazywał już swoje prace na wystawie monograficznej w Spichlerzu Richtera w 2005 r.

Mieczysław Jaroszewicz