„Słupsk w latach 1976–1981 w obiektywie fotoreporterów Krajowej Agencji Wydawniczej”

otwarcie wystawy 19.II.2013 r. o godz. 12.00

w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera

Słupsk 1977 Muzeum w Słupsku

Na wystawie prezentujemy zdjęcia fotoreporterów kroniki fotograficznej KAW, rejestrujących fakty, które dzisiaj są już historią, czyli wszystko to co działo się ponad 30 lat temu na budowach, w zakładach produkcyjnych, ośrodkach kultury, sporcie i w samym mieście. Zgodnie z propagandą tamtego okresu fotoreporterzy starali się zarejstrować wszystkie najciekawsze momenty danego roku, na które składali się ludzie i ich praca. Pokazywali że mimo ogólnych trudności postęp w każdej dziedzinie był widoczny. Udokumentowali na fotografiach życie polityczne, kulturalne, naukowe, przemysł i rolnictwo.

Słupsk 1980 Muzeum w Słupsku

Krajowa Agencja Wydawnicza (KAW) działała w latach 1974-2004, do 1991 roku wchodziła w skład przedsiębiorstwa RSW Prasa-Książka-Ruch. Archiwum  fotograficzne Krajowej Agencji Fotograficznej w całości przekazane zostało do Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zdjęcia prezentowane na wystawie przygotowane zostały przez oddział KAW w Szczecinie obejmujący swą działalnością województwa: gorzowskie, koszalińskie, pilskie, słupskie, szczecińskie. Wykonywali je na zlecenie I. Wojtkiewicz, S. Kraszewski i S. Pleśniarowicz.

Słupsk 1981 Muzeum w Słupsku

Przy okazji wystawy cały czas apelujemy do mieszkańców naszego miasta o przynoszenie do muzeum materiałów i zdjęć związanych z życiem powojennym (głównie z lat 1945-65) m. in. zdjęć Słupska i jego mieszkańców, świadectw szkolnych, z lekcji religii, chrztów, ślubów itp. przydziałów zamieszkania, zaświadczeń z pracy, dyplomów, legitymacji, dokumentów papierowych dotyczących życia publicznego a także przedmiotów użytkowych oraz elementów ubioru itp. Po zeskanowaniu zdjęcia i materiały zostaną oddane. Mile widziane są wszystkie dary.

Wszystkie ww. obiekty chcemy wykorzystać w 2014 roku na wystawie, którą będziemy prezentować w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

tekst: Dorota Ciecholewska

Słupsk 1977 Muzuem w Słupsku