SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-15:00
Środa-Niedziela: 10:00-16:00


Katedra Filologii Polskiej w Instytucie Filologii Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza na dwudzieste szóste spotkanie z cyklu Słupskie Czwartki Literackie. Spotkanie odbędzie się w drugi czwartek miesiąca, tj. 13 lutego 2020 r. o godz. 16:30 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku.


Bohaterem XXVI SCL będzie Zenon Marian Lasoń, który przedstawi swoje wiersze opublikowane w antologii poezji pt. „Pola zlewają się z niebem”.

Zenon Marian Lasoń, poeta, muzyk, autor wielu ballad patriotycznych, urodził się 27 lipca 1944 r. w Srokowie k. Radomska. Ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Gdańsku (1975). Ze Słupskiem jest związany od wczesnego dzieciństwa, czyli od roku 1949. Przez całe dorosłe życie czynnie uczestniczył i nadal uczestniczy w życiu społecznym miasta. Za działalność solidarnościową od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Otrzymał również Odznakę za Zasługi dla Niepodległej oraz został wyróżniony Krzyżem Wolności i Solidarności. Za udział w budowaniu demokratycznych zasad obywatelskich w wyborach do Senatu i Sejmu otrzymał List Pochwalny z ramienia Senatu.
Zenon Marian Lasoń jest uczestnikiem grupy poetyckiej „Wtorkowe Spotkania Literackie”, która prężnie działa od 2001 roku przy Starostwie Powiatowym w Słupsku. Jego wiersze publikowane były we „Wsi Tworzącej” oraz w antologiach poezji sponsorowanych przez Starostwo Powiatowe. Jest również związany z Klubem Literackim „Wers” w Bytowie, gdzie w „Kurierze Bytowskim” zostawił swój ślad poetycki. Utwory jego są przepełnione bogatą paletą barw dotykających codziennej egzystencji i metafizyki. W poezji Zenona Lasonia jaśnieją promienie słońca i czuć głęboką czerń ziemi.

Rozmowę z poetą i promocję antologii wierszy poprzedzi koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Katarzyny Wołoszyn (śpiew) i Joanny Złotkowskiej (akompaniament).

Moderatorką spotkania będzie dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska, prof. AP.

Współorganizatorem spotkania jest Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera.

Wstęp wolny.

b_700_991_16777215_00_images_gallery_SCL_Supskie_Czwartki_Literackie_26s.jpg