Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: 11:00-15:00
Wtorek-Niedziela: 10:30-18:00


Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na kolejny w tym roku szkolnym
wykład z historii sztuki, który odbędzie się w sobotę, 16 marca 2019 roku, o godz. 10.00
w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku
.


Bohaterem wykładu będzie Jan Witkiewicz Koszczyc. Choć jest to mniej znana postać niż Stanisław Ignacy Witkiewicz, to jednak zasługuje na uwagę. Był to bowiem nieprzeciętny architekt, może nieco kontrowersyjny konserwator zabytków, a także niepokorny działacz społeczny i oddany pedagog.

Na wykładzie zaprezentowana zostanie przede wszystkim jego sylwetka jako architekta – propagatora różnorodnej i bogatej stylistyki czerpiącej z rodzimych wzorców (od stylu zakopiańskiego poprzez wpływy stylu dworkowego) oraz odwołującej się do zachodniej architektury modernistycznej na najwyższym światowym poziomie. Ważnym aspektem życia Jana Witkiewicza Koszczyca była aktywność społeczna (także w loży masońskiej) i pedagogiczna, a także działalność konserwatorska.

Życiorys bohatera wykładu obfituje w ciekawe powiązania z Witkiewiczami, zwłaszcza z Witkacym, które również będą zasygnalizowane podczas spotkania. Wykład będzie ilustrowany zdjęciami z epoki oraz współczesnymi ujęciami budowli Jana Witkiewicza Koszczyca.

Spotkanie poprowadzi Anna Baruk-Bejda (historyk sztuki, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, od niedawna pracownik Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

b_699_989_16777215_00_images_gallery_wykladyzhistoriisztuki_2018-19rok_2019marzec_S.jpg