SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-15:00
Środa-Niedziela: 10:00-16:00


Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
pozyskało środki na zakup audioprzewodników,
które będą wykorzystywane w zrewitalizowanym
Białym Spichlerzu.

 

Zakup będzie możliwy dzięki Programom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
Program „Infrastruktura Kultury”

i zrealizowany w ramach zadania
„Zakup audioprzewodników wraz z osprzętem i oprogramowaniem dla słupskiej siedziby
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”

 

b_137_137_16777215_00_images_mkidn_01_cmyk.jpgAudioprzewodniki to nowoczesna i wygodna forma zwiedzania – wystarczy wypożyczyć w kasie muzealnej niewielkie urządzenie wyposażone w słuchawki. Dzięki temu nawet indywidualni zwiedzający, którzy nie będą chcieli skorzystać z pomocy przewodnika będą mogli dowiedzieć się więcej na temat ekspozycji. Obok standardowych tekstów przeznaczonych dla wszystkich zwiedzających, słupskie muzeum planuje wykonać nagrania specjalnie dla dzieci, osób niewidomych i niedowidzących (tzw. audiodeskrypcje), a także angielską wersję oprowadzania.

Technologia, na którą postawili słupscy muzealnicy, pozwala na korzystanie z przewodników nawet osobom nie do końca obeznanym z nowoczesnymi technologiami, ponieważ nagrania uruchamiać się będą automatycznie w wyznaczonych punktach wystaw. Stąd też liczymy, że będzie to duże ułatwienie dla osób starszych i niepełnosprawnych, które umożliwi im np. zwiedzanie we własnym tempie. Dodatkowo urządzenia wyposażone są w pętlę indukcyjną wzmacniającą sygnał docierający do aparatów słuchowych.

Ten rodzaj audioprzewodników wyposażony jest również w nadajnik z mikrofonem, który może być wykorzystywany przez pracownika muzeum, dzięki czemu wszystko, oczy opowiada zostanie dobrze usłyszane przez uczestników oprowadzania.

W ramach zadania zostanie zakupionych 20 odbiorników ze słuchawkami i 20 pętli indukcyjnych, nadajnik z mikrofonem, 2 specjalne ładowarki, programator i odpowiednie oprogramowanie, a także aż 32 znaczniki radiowe i 15 znaczników podczerwieni, które odpowiednio rozmieszczone na pięciu kondygnacjach Białego Spichlerza umożliwią samoczynne włączanie się nagrań w najbardziej interesujących miejscach ekspozycji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

b_250_250_16777215_00_images_mkidn_01_cmyk.jpg