Poniedziałek: 11:00-15:00
Wtorek-Niedziela: 10:30-18:00

W ostatnich dniach, dzięki pozytywnie rozpatrzonemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioskowi o dofinansowanie, słupskie muzeum wzbogaciło się o pokaźnych rozmiarów kolekcję zabytkowych i współczesnych sztućców specjalistycznych.

Słupska kolekcja sztućców specjalistycznych jest obecnie jedynym w polskich zasobach publicznych zbiorem galanterii stołowej i śmiało może konkurować z wieloma kolekcjami europejskimi.

Kolekcja liczy 839 obiektów datowanych od XVII do XXI wieku. Są wśród nich sztućce do serwowania i spożywania zup, dań mięsnych i rybnych, warzyw, owoców, słodkości, a także akcesoria – koziołki do sztućców i sitka. Część przedmiotów to wyroby rzemieślnicze tworzone przez lokalnych złotników, inne powstawały w manufakturach, a nawet w pokaźnych fabrykach. W kolekcji znajdują się sztućce m.in. z Rosji, Anglii, Niemiec, Francji i USA, ale jest też wiele wyrobów renomowanych polskich marek, takich jak Fraget i Norblin.

Kolekcja powstawała przez ostatnich trzydzieści lat. Jej pomysłodawcą jest znany słupski kolekcjoner i znawca tematu gastronomii – Władysław Piotrowicz. Warto jednak zaznaczyć, że wpływ na rozwój oraz całokształt kolekcji mieli również pozostali członkowie rodziny Piotrowiczów.

Kolekcja sztućców została zdeponowana w słupskim muzeum w 2013 roku. W tym czasie w całości ją opracowano i przygotowano do wyeksponowania. Od grudnia 2016 do września 2017 roku zaprezentowano ją na wystawie czasowej „Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia kształty i przeznaczenie”. Wystawie towarzyszył bogato ilustrowany katalog, zawierający zdjęcia niemal wszystkich obiektów. Ogromne zainteresowanie z którym spotkał się zbiór, doprowadziło do rozpoczęcia z właścicielami wstępnych rozmów o sprzedaży. W grudniu 2017 roku muzeum otrzymało oficjalną ofertę, co pozwoliło złożyć pod koniec stycznia 2018 roku wniosek w ramach programu „Kolekcje muzealne”, będącego jednym z wielu ogłaszanych co roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, na 100 punktów otrzymał 78,67. W lipcu 2018 roku podpisana została umowa pomiędzy muzeum a właścicielem kolekcji.

Zakup zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego oraz wsparciu Urzędu Miasta Słupska.

Wkrótce pokazanych zostanie 150 najciekawszych sztućców z kolekcji. Zostaną one zaprezentowane w słupskim zamku, na stałej wystawie sztuki dawnej. O szczegółach będziemy informować.

Anna Sujecka, 17 sierpnia 2018 roku

Poniżej wybrane eksponaty z zakupionej kolekcji.

Kolekcja zostanie zaprezentowana na specjalnym spotkaniu, które odbędzie się 19 września 2018 r. Szczegóły o spotkaniu na stronie: prezentacja