SŁUPSK

tel. 59 842 40 81

PONIEDZIAŁEK-WTOREK: nieczynne
ŚRODA: 12:00-16:00
CZWARTEK-NIEDZIELA: 10:00-17:00

Oddział – Muzeum Wsi Słowińskiej
w Klukach

tel. 59 846 30 20
PONIEDZIAŁEK: 11:00-15:00
WTOREK-NIEDZIELA: 10:00-18:00

Oddział – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
tel. 59 811 94 10
PONIEDZIAŁEK: nieczynne
WTOREK: 10:00-15:00
ŚRODA-NIEDZIELA: 10:00-16:00

SŁUPSKIE CENTRUM KULTURY KASZUB
zaprasza na cykl kulturalny
pt. CZYTANIE KASZUB / CZËTANIÉ KASZËB
tytuł siódmego spotkania brzmi:
Tradycja i muzyka Kaszub. Opowieść Jaromira Szroedera

spotkanie odbędzie się 27 maja 2019 r. (poniedziałek) o godz. 17:00
w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, Sala Rycerska

Moderatorem spotkania będzie dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, prof. AP.

Jaromir Szroeder – znany i ceniony reżyser, muzyk, animator kultury i tradycji kaszubskiej. Kaszuby – jak często podkreśla sam artysta – są najważniejszą inspiracją wielu artystycznych działań. Jego teatralna, muzyczna, literacka i animatorska aktywność z uznaniem realizowana jest od wielu lat na Kaszubach i w Polsce, a także za granicą. Szczególnie wyróżniająca się i zasługująca na uznanie jest działalność regionalna, ukazująca wartości tradycji i kultury „małej ojczyzny”, które od pokoleń realizowane są z wielkim poświęceniem przez ród Szroederów. Dziedzictwo kaszubskiej tradycji przejął Jaromir Szroeder, można rzec, „w genach po przodkach”. Znane są słynne Jego parchowskie „Biesiady”, letnie koncerty „Na dachu” w Kłącznie, albumy aranżacji muzycznych „Cassubia Cantat”, widowiska teatralne z „Remusem” na czele, a także wystawy na Zamku Krzyżackim w Bytowie poświęcone dla przykładu sztuce ludowej Józefa Chełmońskiego oraz wiele, wiele innych aranżacji kulturalnych… W uznaniu za wyróżniającą działalność w promowaniu regionu kaszubskiego Jaromir Schroeder został uhonorowany wielokrotnie wyróżnieniami o charakterze krajowym (Nagroda Ministra Kultury, „Skra Ormuzdowa” – nagroda miesięcznika społeczno-kulturalnego „Pomerania”, Specjalna Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego, Odznaczenie „Zasłużony Działacz Kultury”, „Organizator Zdarzeń Teatralnych” – nagroda Ministra Kultury), a także międzynarodowym (laureat australijskiej Fundacji Polcul). W zakresie popularyzowania m. in. literatury kaszubskiej Jaromir Szroeder organizuje cykliczne spotkania pisarzy i poetów w Płotowie (zagroda Styp-Rekowskich). W kaszubskim (przede wszystkim) środowisku artystycznym jest od wielu lat znaną
i cenioną osobowością, dzięki której „etniczne” staje się „uniwersalne”, „uniwersalne” zaś jest cząstką regionu.
Jest autorem książek: Żëcé piesnią pisóné – spiéwôrz biograficzny ks. Antoniégò Peplińsczégò, wyd. Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział
w Bytowie, Bytów 2010 oraz Żeby wracał ten czas. O życiu, pieśniach i poezji ks. Antoniego Peplińskiego, Jaromir Szroeder, Tomasz Fopke, wyd. Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Bytów – Wejherowo – Gdańsk 2017.

Czytanie Kaszub - Czëtanié Kaszëb to cykl spotkań autorskich, które będą okazją do bliskiego spotkania z żywą kulturą Kaszub - przestrzenią łączącą Polskę z morzem w jej kulturowym aspekcie. Spotkania będą także przestrzenią do dyskusji o złożonej problematyce tożsamości mieszkańców Kaszub i Pomorza, z jaką obecnie w ogólnopolskich mediach między innymi spotkaliśmy się w najnowszej ekranizacji filmu „Kamerdyner” w reż. Filipa Bajona. To właśnie w naszym mieście pragniemy przybliżyć piękno naszej małej ojczyzny, krainy „tysiąca modrych jezior”, ziemi, która historycznie tak wielką rolę pełni w Polsce i chroni dostęp do Bałtyku. Forum literackie to również okazja do usłyszenia pięknego i żywego języka kaszubskiego, nazywanego często „melodią wiatru znad morza”. Spotkania prowadzone będą zarówno w języku polskim, jak i kaszubskim.

Cykl Czytanie Kaszub - Czëtanié Kaszëb organizowany jest między innymi przez Słupskie Centrum Kultury Kaszub. Charakter prac Centrum wyznaczają:
- spotkania literackie z pisarzami i poetami Kaszub i Pomorza
- Słupsk literacki - w odsłonach sztuki słowa i jej twórców
- Spotkania seminaryjne
- Odczyty (referaty i eseje)
- Konferencje tematyczne
- Koncerty poświęcone tradycji Kaszub
- Warsztaty i pokazy tradycji dawnej Kaszub (zwyczaje, obrzędy)
Organizatorzy cyklu:
- Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Słupsk
- Zakład Antropologii Kultury i Badań Kaszubsko-Pomorskich AP w Słupsku
- Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
- Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

WSTĘP WOLNY

b_701_995_16777215_0_0_images_gallery_czytaniekaszub_CzytanieKaszub7s_.jpg