SŁUPSK

tel. 59 842 40 81

PONIEDZIAŁEK-WTOREK: nieczynne
ŚRODA: 12:00-16:00
CZWARTEK-NIEDZIELA: 10:00-17:00

Oddział – Muzeum Wsi Słowińskiej
w Klukach

tel. 59 846 30 20
PONIEDZIAŁEK: 11:00-15:00
WTOREK-NIEDZIELA: 10:00-18:00

Oddział – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
tel. 59 811 94 10
PONIEDZIAŁEK: nieczynne
WTOREK: 10:00-15:00
ŚRODA-NIEDZIELA: 10:00-16:00

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wspólnie z Instytutem Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza na dziesiąte spotkanie z cyklu Słupskie Czwartki Literackie.

W tym miesiącu spotkanie odbędzie się w przedostatni czwartek miesiąca, tj. 19 kwietnia 2018 r. wyjątkowo już o godz. 16:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Gościem X Słupskiego Czwartku Literackiego będzie Kapitan Żeglugi Wielkiej, Józef Franciszek Wójcik, a tematem książki Kaszubskie losy, cz. I (2013) i II (2017).

Moderatorką spotkania będzie Krystyna Krawiec-Złotkowska.

Poprzedzi je koncert wokalny Katarzyny Wołoszyn przy akompaniamencie Joanny Złotkowskiej. W wykonaniu młodych artystek usłyszymy: Znów wędrujemy z repertuaru Grzegorza Turnaua, Balladę o wikingu (szanta) oraz piosenki Wolność i Ojczyzna z repertuaru Marka Grechuty.

Józef Franciszek Wójcik , bohater X SCL, ur. 15.03.1947 r. w Książnicach na Podkarpaciu. Polski pisarz, prozaik, komandor, kapitan żeglugi wielkiej, dziennikarz, wydawca, podróżnik. Prezes SPP Gdańsk.

b_700_989_16777215_0_0_images_gallery_SCL_Supskie-Czwartki-Literackie-10-s.jpg

 

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Mielcu i jednocześnie cztery lata pracy na akord przy wyrębie (wcześniej pomocnik murarza). Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej – inż. kmdr ppor. (ale też rok nielegalnie w wojsku, jako cywil awansowany do stopnia mata, reprezentant Floty Gdynia w biegach na średnie i długie dystanse – udział w mistrzostwach Polski. Instruktor wychowania wodnego, podharcmistrz, pracę inżynierską napisał w areszcie), oraz Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni (mgr kpt. ż. w.). Nawigator, z upodobania matematyk, przez 17 lat wykładowca i st. wykładowca WSM w Gdyni (obecnie Akademia Morska). Ponad dwa lata odmowy władz na wydanie paszportu i rozpoczęcie doktoratu, ale po uzyskaniu paszportu służbowego pod koniec 1987 r. rozpoczął pływanie pod obcymi banderami. Oficer statków szkolnych i na greckich tankowcach. Starszy oficer na statkach angielskich, belgijskich, niemieckich, duńskich, norweskich i kanadyjskich. Głównie jako chief oficer pływał po wszystkich kontynentach na prawie wszystkich rodzajach statków: tankowce, masowce, drobnicowce, kontenerowce, drewnowce, żaglowce, statki szkolne, statki pasażerskie w ekstremalne warunki (Chief mate/Staff captain). Trzy miesiące podczas wojny na Zatoce Perskiej, regaty Hongkong-Osaka na Darze Młodzieży. Uczestnictwo w dwóch ekspedycjach arktycznych i trzech antarktycznych, podróżnik po Australii, Brazylii, Argentynie i Afryce. Kapitan na niemieckiej jednostce military high speed craft pod szwedzką banderą i kapitan na offshore carier.

Endorsement – nostryfikacja uprawnień i dokumentów oficera, chief oficera i kapitana żeglugi wielkiej bez ograniczeń (dyplom najwyższy w świecie) wydane przez kilka, a może nawet kilkanaście państw. Niektóre uprawnienia były wcześniej wydane za granicą, niż w Polsce – np. dyplom chief oficer najpierw miał norweski z uprawnieniami do prowadzenia statków przez norweskie fiordy, a dopiero znacznie później polski. Jako starszy oficer zaczynał pływać w 1990 r. pod banderą Wielkiej Brytanii, gdzie był jedynym Polakiem, a pozostali oficerowie to Anglicy, którzy mu podlegali. Jest też pewna ciekawostka – jako kapitan marynarki wojennej z wyższym wykształceniem w 1974 r. zaocznie ukończył Zasadniczą Szkołę Ogrodniczą w Instytucie prof. Pieniążka i z najwyższą oceną uzyskał dyplom Wykwalifikowany Ogrodnik Warzywnik. Posiada około 4 ha gruntów rolnych ( w tym 1,5 ha lasu). Uczestnik wypraw arktycznych i trzech na Antarktydę.

Ważną notką biograficzną jest udział w życiu politycznym – zawsze bezpartyjny z luksusem własnego zdania. W zasadzie to bogate i ciężkie doświadczenia rodzinne spowodowały taką sytuację. „Pamięć umarłych zobowiązuje – motto z sagi rodzinnej „Powrót na Kresy”. Obaj dziadkowie to legioniści Piłsudskiego i żołnierze 1920 r. Tematyka polityczna w życiorysie jest znacznie bogatsza od doświadczeń morskich: – aktywny udział w konwersatorium „Poza Układem” z Anią Walentynowicz i Gwiazdami, lider ugrupowania „Poza Układem” w wyborach parlamentarnych w 1993 r. zarejestrowany po wygraniu zaskarżenia decyzji Okręgowej Komisji Wyborczej w Rzeszowie w trybie wyborczym, gdzie przewodniczącym OKW był prezes sądu apelacyjnego, a członkami 14 sędziów. ... – długo by wymieniać. W 2010 jeden z 17–tu zarejestrowanych kandydatów na Prezydenta RP (taki pierwowzór Kukiza) i jeden z trzech kandydatów poza Lechem Kaczyńskim i Szmajdzińskim, którzy wtedy do Smoleńska i Katynia się udali. Jako bezpartyjny bez szans otrzymał miejsce w pociągu specjalnym, a nie w samolocie, dlatego żyje. Startował też w wyborach do Senatu w Gdyni, jako kandydat niezależny otrzymał 18.705 głosów, ale mimo to przegrał z kandydatami PiS i PO.

Twórczość literacka zapoczątkowana w 1995 r. Wcześniej kilka artykułów prasowych.

Wydał m. in. książkę „Prezydent Hebryd” (1995, 2000 egz.), która jest powieścią autobiograficzną z przerywnikami morskimi, w drugiej warstwie poświęcona głównie posierpniowej sytuacji politycznej;

Książki marynistyczne i podróżniczo-przygodowe:

– „Dar Młodzieży i inne opowiadania”, 1998 r., 4 edycje i wiele opowiadań drukowanych w prasie w całej Polsce,

– „Opowiadania i Dar Młodzieży”, 1999 r. Dalsze opowiadania z „Daru” i z pływania na obcych statkach. Stąd odwrócony i podobny tytuł. Nakład tylko 300 egzemplarzy rozszedł się błyskawicznie,

– „Morze, saksy i Dar Młodzieży”, 1999 r. – to zbiór wszystkich krótkich form autora (opowiadanie, reportaż literacki). Połączenie obu w/w zbiorków z dodaniem trzech nowych opowiadań. 319 stron, sztywna okładka. W styczniu 2018 r. IX edycja tej książki. W sumie tylko tej pozycji trafiło do czytelników ponad 12.000 egz.,

– „Siódme morze” – powieść oparta na faktach i autentycznych przeżyciach z autopsji, I wyd. w 2000 r. Do 2008 trzy edycje x 1000 egz. – obecnie nakład wyczerpany.

Książki o tematyce historycznej:

Do tej pory sześć pozycji – trylogia „Powrót na Kresy” i trzy książki o tematyce kaszubskiej. Prof. nauk humanistycznych, dr hab. literaturoznawstwa Tadeusz Linkner tak je określił: „To nie jest tylko zbeletryzowana historia, by książkę się lepiej czytało. To jest coś więcej – to beletrystyka faktów historycznych na ogół nieznanych lub zapomnianych”.

Trylogia „Powrót na Kresy”:

– t. I – „Rok 1920”, wydana w 2001 r., pięć edycji do 2008 r. Wojna bolszewicko-polska głównie front południowy. Na inscenizacji bitwy pod Komarowem autora na trybunie honorowej powitano: „Nikt wcześniej o bitwie pod Komarowem nie pisał, do tej pory nikt więcej nie napisał”,

– t. II – „Po latach”, wydana w 2003 r., do 2012 cztery edycje. Po ukazaniu się książki zostały sprostowane wiadomości w Encyklopedii dotyczące niektórych faktów. Książka obejmuje okres od 1936 r. do zakończenia wojny – zsyłki Polaków do Kazachstanu z Ukrainy Naddnieprzańskiej, wybuch wojny, wejście pierwszego okupanta, zsyłki na Sybir, zmiana okupantów, wywózki na roboty do Niemiec, płonąca Ukraina i losy tułaczy widziany oczami dziecka (niezwykły pamiętnik i unikalne dokumenty zachowane w zbiorach rodzinnych),

– t. III – „Los tułaczy”, wydana w 2005 r., 10 –lecie twórczości autora. Jest uzupełnieniem dwóch poprzednich części i kończy naszą obecność na Kresach. Zaczyna się na Syberii po głównej zsyłce 1940 r. (las tułaczy widziany oczami dorosłych), ponad rok w gułagach i lespromchozach, do armii Andersa, z polskim wojskiem, w walkach 2 Korpusu, z Sybiru do afrykańskiego sierocińca, koniec wojny we Lwowie. Są w niej dalsze losy przesiedleńców i dzieci z sierocińców, ostatnie zsyłki na Sybir, wypędzenia i przesiedlenia po II wojnie światowej, aż do 1958 r. Niezwykłe dokumenty – nawet zeskanowane w kolorze dziecinne pamiętniki z sierocińców na Bliskim Wschodzie i w Afryce malowane kredkami po opuszczeniu Syberii z Armią Andersa.

Trylogia była wydana, gdy w pewnym sensie był to jeszcze temat tabu. Nie ukazała się na temat książki żadna wzmianka w mediach, nie była dotowana, a mimo to do czytelników trafiło blisko 12 tyś. egz. Zwracałem się m/i do min. Jakubowskiej, wtedy odpowiedzialnej za kulturę, ale nawet nie otrzymałem odpowiedzi.

– „Władca Hebryd” – książka autobiograficzna pisana słowem, symbolem i obrazem i kolorem z drugą, a nawet trzecią warstwą, z aktualnym spojrzeniem na naszą polską rzeczywistość. Wydana w maju 2009 r. Udział autora w wyborach prezydenckich jest właśnie zdobywaniem książkowej Benbekuli. Pogmatwana biografia, marzenia, niezwykłe sytuacje z podróży, mistyfikacja, piękne zdjęcia i polityka. Nakład 1000 egz. dawno wyczerpany, ale książka jest do bezpłatnego pobrania na str. internetowej: jfwojcik.prv.pl

Tematyka kaszubska (beletrystyka faktów i zapomnianej lub nieznanej historii):

– „Kaszubskie losy” cz. I „Od zaborów do niepodległości”. Decyzją Kapituły Gryfa Pomorskiego książka została uznana za najciekawszą książkę Pomorza 2013 r. i zdobyła statuetkę Gryfa Pomorskiego. Trafiła też jako lektura do szkół i dlatego jest do bezpłatnego pobrania na str. internetowej: jfwojcik.prv.pl – podobnie jak dwie następne. W tym krótkim czasie w formie papierowej jest już drugie wydanie.

– „Kaszubskie wesele”, wyd. 2016 r., 1300 egz., jest odtworzeniem kaszubskich weselnych obrządków. Podtytuł „Ostatnie wesele w wiosce Gdynia” jest też, a może przede wszystkim, weselem kaszubskich rybaków, a to jeszcze trudniejsze do odtworzenia.

– „Kaszubskie losy” cz. II „Powstanie miasta z marzeń i z morza”. Książka została wydana pod koniec lipca 2017 r. „Takich tłumów na wodowaniu książki na Darze Pomorza nie było jeszcze nigdy” – informacje prasowe.

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.