Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Polska i Ukraina – Przestrzenie Kulturowe i Artystyczne

Program konferencji do pobrania tutaj:

plakat.jpg

Instytut Muzyki – Akademia Pomorska w Słupsku
Projekt badawczy i konferencja międzynarodowa:
Polska i Ukraina – przestrzenie kulturowe i artystyczne
Głównym ideowo-teoretycznym założeniem projektu jest konstatacja o (współ) istnieniu przestrzeni kulturowej, w tym artystycznej, pomiędzy Polską a Ukrainą, określającej historyczne zakorzenienia, charakteryzującej współczesne związki (podobieństwa i różnice), oraz wyznaczającej jej kierunki rozwoju, przy dążeniu o zachowanie pokojowych relacji. Uczestnicy projektu (nauczyciele akademiccy wiodących ośrodków naukowych w Polsce i na Ukrainie), którzy wezmą udział w konferencji międzynarodowej, (Słupsk – 10.05.18), podejmą się dyskusji w następujących obszarach problemowych:
1. Kultura i sztuka Polski i Ukrainy, jako czynniki kształtujące odrębną tożsamość narodową oraz przestrzeń o wzajemnych związkach.
2. Wspólna i odrębna historia Polski i Ukrainy i jej odzwierciedlenie w kulturze i sztuce.
3. Korelacja sztuk w tworzeniu się obrazu narodowego kanonu kulturowego Polski i Ukrainy.
4. Historyczna i współczesna edukacja artystyczna Polski i Ukrainy, we wzajemnych powiązaniach, z uwzględnieniem wspólnych projektów badań i wymiany naukowo-dydaktycznej.
5. Kultury ludowe obu krajów, oraz ich miejsce w historycznych i współczesnych procesach budowania etosów narodowych i pogranicza kultur uwypuklającego dialog.
6. Wielokulturowość w sztuce i edukacji, jako przestrzeń budowania wzajemnych, pokojowych relacji pomiędzy narodami.
7. Kultura i sztuka w refleksji nad wspólną europejską przeszłością i perspektywami rozwoju Unii Europejskiej.
8. Kultura globalna i medialna – szanse i zagrożenia dla rozwoju kultur Polski i Ukrainy.
Autorem projektu jest dr Jarosław Chaciński, Akademia Pomorska w Słupsku we współpracy z uczelniami Polski i Ukrainy.
Miejsce zakwaterowania – Osiedle Akademickie DS. 1, DS. 3, DS. 4. Słupsk,
ul. Arciszewskiego 22a
Miejsce obrad Instytut Muzyki – ul. Partyzantów 27, względnie Zamek Książąt Pomorskich (ustalenia dokładnego miejsca obrad, jak i czas dla poszczególnych referatów zostaną ogłoszone później
Czas trwania konferencji – 10.05.17. W przypadku większej liczby zgłoszeń – również dnia następnego 11. 05. 17
Kontakt – Dr Jarosław Chaciński, janechic33@wp.pl +48 516 132 430
Wszystkie referaty zostaną opublikowane w czasopiśmie „Ars inter Culturas”. Wymogi dla autorów na stronie: https://aic.apsl.edu.pl/ Koszty publikacji ponosi Akademia Pomorska.