Dzisiaj odbyła się uroczystość z okazji 40 rocznicy otwarcia krypty Croyów i wydobycia pamiątek funeralnych po ostatnich przedstawicielach dynastii Gryfitów. W spotkaniu wzięli udział m.in. byli pracownicy muzeum, którzy przed czterdziestu laty uczestniczyli w otwarciu krypty w kościele świętego Jacka oraz przeniesieniu sarkofagów do muzeum: Pani Alicja Konarska i Pan Stefan Wójcik, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami. Specjalnie z tej okazji udostępniliśmy zwiedzającym trzy eksponaty na co dzień nie pokazywane ze względu na ich zły stan techniczny: czepiec Anny de Croy oraz pochodzącą z dwóch innych pochówków pod kościołem sukienkę dziecięcą i chustę. Ponadto zaprezentowane zostały również historyczne zdjęcia, pokazujące nie tylko wnętrze krypty, ale także dokumentujące trudności, jakie napotkano podczas transportu sarkofagów. Uczestnicy spotkania, dzięki uprzejmości księdza proboszcza Józefa Domińczaka mieli również okazję zwiedzenia podziemi kościoła św. Jacka. W krypcie, w innych mniejszych i nowszych sarkofagach-urnach, spoczywają szczątki Anny de Croy i Bogusława de Croy.

Sarkofagi księżnej Anny de Croy, jej syna Ernesta Bogusława de Croy i księżniczki Katarzyny Urszuli oraz pamiątki wydobyte z trumien można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku na wystawie stałej: Skarby książąt pomorskich.