i Liceum Plastyczne im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku
zapraszają na wystawę
„Baśnie nadbałtyckie – łączą pokolenia”
do Herbaciarni w Spichlerzu Richtera

Wystawa prezentuje prace uczniów słupskiego „plastyka”
stanowiące ilustracje do baśni autorstwa Jolanty Nitkowskiej-Węglarz

Wernisaż odbędzie się 15 lutego 2017 r. o godzinie 12.00.
Wystawa będzie czynna do 26 marca 2017 r.

„Zaczarowana chusta Ojca Wiatrów. Baśnie wędrujące wokół Bałtyku” to tytuł zbioru baśni autorstwa Jolanty Nitkowskiej-Węglarz, do którego ilustracje wykonali uczniowie Liceum Plastycznego im. St. I. Witkiewicza w Słupsku. Treść baśni odwołuje się do wspólnych wartości moralnych, zasad postępowania, systemu nakazów i zakazów charakterystycznych dla krajów nadbałtyckich. Ich istotnym elementem jest szacunek dla żywiołu, jakim jest morze oraz podziw dla ludzkiej pracy i przyrody. Praca nad baśniami połączyła kilka pokoleń. Z jednej strony mamy autorkę, przedstawicielkę starszego pokolenia, z kolejnej mamy reprezentację nauczycieli, którzy stanowią średnie pokolenie, następnie w tym ogniwie funkcjonują uczniowie, autorzy pięknych ilustracji oraz odbiorcy baśni – dzieci. Spoiwem łączącym wszystkie te pokolenia są uniwersalne i humanistyczne wartości zawarte w baśniach Pani Nitkowskiej-Węglarz.

Pracę nad ilustracjami uczniowie słupskiego plastyka rozpoczęli we wrześniu 2016 r. pod kierunkiem nauczycieli: Marii Karpińskiej i Julity Rzeppki. Ilustracje zostały przygotowane w konsultacji z autorką. Zdaniem Jolanty Nitkowskiej-Węglarz, wszystkie prace 60 uczestników projektu powinny znaleźć się w książce, która w zamierzeniu ma być wydana. Debiut ilustratorski może okazać się dla wielu utalentowanych młodych ludzi szansą zauważenia w środowisku artystycznym.

Serdecznie zapraszamy!

Banie-nadbatyckie-cz-pokolenia.JPG