Mamy zaszczyt i przyjemność pochwalić się osiagnięciem naszego pracownika - Magdaleny Lesieckiej, etnografa Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, na co dzień pracującej w Oddziale Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Pani Magdalena została laureatką nagrody starosty słupskiego "Białe Bociany 2016", przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. Nagrodzona została za całokształt swojej pracy związanej z kultywowaniem tkactwa, wykonywaniem ubrań tradycyjnymi metodami oraz za kreatywną edukację kulturową i popularyzację kultury tradycyjnej wsi Pomorza, m.in. w ramach cyklu warsztatów dla dzieci Dziecięca Zagroda.

Nagroda „Białe Bociany” przyznawana jest od czternastu lat. Komisja konkursowa ocenia w szczególności działalność lub osiągnięcia w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie nagrody, wieloletni dorobek twórczy, projekty z dziedziny kultury o istotnym znaczeniu dla powiatu słupskiego. Nagrodzeni otrzymali drewniane statuetki wykonane przez mistrza rzeźbiarstwa Zenona Frąckiewicza, nagrody pieniężne oraz pamiątkowe dyplomy.

b_400_265_16777215_0_0_images_gallery_bialebociany_fot.-Jan-Maziejuk-2.jpg

b_401_267_16777215_0_0_images_gallery_bialebociany_fot.-Jan-Maziejuk-1.jpg

fot. Jan Maziejuk

Wśród nagrodzonych znaleźli się także Witold Leśniewski z Dębnicy Kaszubskiej, pasjonat fotografii, za wyjątkową wystawę fotografii „20 lat po... PGR-y w powiecie słupskim”, dokumentującą budowle dawnych PGR-ów i obecne losy ich pracowników; Elżbieta i Jan Nagórni z Ustki za nawiązanie w 2015 roku współpracy z Paryskim Stowarzyszeniem Artystów zrzeszających plastyków wszystkich narodowości, organizowanie cyklicznych spotkań i wernisaży zagranicznych twórców w prowadzonej w Ustce Galerii-Winiarni-Herbaciarni oraz za promocję artystów usteckich we Francji.

Wyróżniono także Joannę Sobolewską – portrecistkę ze Świtał w gminie Damnica, Włodzimierza Lipczyńskiego – pasjonata dziennikarstwa ze Słupska, pisującego o ludziach kultury i ważnych wydarzeniach kulturalnych w regionie i kraju, Zenona Frąckiewicza - mistrza rzeźbiarstwa z Łupin, zespół wokalny „Wiśta-Wio” z Potęgowa, Ewę Grużewską – malarkę ze Starkowa, Krzysztofa Surowca - instruktora kulturalno-oświatowego w Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie i Martę Sikorę - wokalistkę, autorkę tekstów, muzyki i animatorkę kultury z Kępic.

Nagrody wręczyli starosta słupski Zdzisław Kołodziejski i przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego Jan Olech. Swoją nagrodę wręczył także wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński, a otrzymała ją Bożena Łazarczyk - nauczycielka, poetka i pasjonatka fotografii ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy.

W podziękowaniu za wspieranie kultury, organizatorzy, animatorzy i twórcy z powiatu symbolicznie podziękowali staroście Zdzisławowi Kołodziejskiemu i wójtowi Leszkowi Kulińskiemu, wręczając im Powiatowe Sowy, symbolizujące mądrość w działaniu i podejmowaniu decyzji.

Gala wręczenia nagród odbyła się 28 lipca 2016 r. w Sali Teatralnej Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.