zaprasza na nowatorskie oprowadzenie po wystawie
„Wojsko. 200 lat broni i barwy”

Program edukacyjny część I

Środa 22 czerwca 2016 r. o godz. 17.00
Sala wystaw czasowych
w Zamku Książąt Pomorskich

200 lat historii wojskowości widziane przez pryzmat roli kobiet oraz cudzoziemców, teoretyków wojskowości, a także polskich bohaterów.

Wyeksponowane są mundury i broń: francuska, pruska – huzarów, rosyjska, radziecka, amerykańska – „Tommy gun” i polska od końca XVIII w. z epoki napoleońskiej, powstania listopadowego, powstania styczniowego, wojny francusko-pruskiej, I wojny światowej, II Rzeczypospolitej, II wojny światowej, PRL-u, jak również współczesny sprzęt używany na misjach.
Można zobaczyć także mundury lub akcesoria weteranów z Powstań: Styczniowego, Śląskich, Wielkopolskiego, ponadto z Powstania Warszawskiego. Wyeksponowana jest biżuteria patriotyczna, którą Polki otrzymywały w zamian za złoto przekazywane dla powstańców, sztandary, fotografie, odznaki, a także dzieła sztuki.
Ekspozycja ukazuje wyjątkowy, wojskowy kontekst ziemi słupskiej przed- i powojenny: huzarski, czołgowy, lotniczy, żandarmerii wojskowej, marynarki wojennej, a także niebieskich beretów – desantu morskiego.

Na oprowadzenie zaprasza komisarz wystawy Lucjan Hanak.

b_150_0_16777215_0_0_images_gallery_wojsko_Plakat-wojsko-may.jpg

Kurtka mundurowa plutonowego 66 Kaszubskiego Puku Piechoty Kurtka mundurowa plutonowego 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty, Polska, II RP. Ze zbiorów Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. (fot. Zbigniew Kańczukowski)

Czapka garnizonowa 5. puku huzarw w Supsku gra Czapka garnizonowa 5. puku huzarw w Supsku rodek Czapka garnizonowa 5. pułku huzarów w Słupsku, Stolp, Niemcy, przed 1918, szycie maszynowe, wełna, bawełna, len, tworzywo sztuczne. Wewnątrz dwa stemple: wytwórni oraz jednostki wojskowej („5. H. R.”, czyli Husaren Regiment). Ponadto słabo czytelny inicjał, napisany odręcznie. Na otoku bączek krajowy – w przypadku Słupska pruski (czarno-biało-czarny), powyżej – cesarski (czarno-biało-czerwony). Ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Szczecinku. (fot. Zbigniew Kańczukowski)