Kultura ludowa Podhala

Muzeum w Słupsku posiada największy w Polsce zbiór dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza – niezwykłego artysty, który przez całe życie związany był z Zakopanem. To właśnie jego osoba stała się pretekstem do przybliżenia kultury góralskiej tu, na Pomorzu. Wystawa ta jest uzupełnieniem ekspozycji czasowej zorganizowanej w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku zatytułowanej „Witkacy na wakacjach", która prezentuje prace Witkacego z Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Założeniem wystawy jest zaprezentowanie najbardziej charakterystycznych elementów kultury ludowej Podhala, takich jak: wnętrze chałupy góralskiej, stroje ludowe – codzienne i odświętne, instrumenty muzyczne, wyroby związane z pasterstwem, łowiectwem, ciesielstwem oraz obróbką skóry.

Komisarzem wystawy, autorką jej scenariusza i aranżacji jest Dominika Gonciarz z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Wystawie towarzyszy katalog.

Witkacy na wakacjach

Pokazanych będzie ponad sto obiektów: zdjęć, portretów pastelowych, rysunków ołówkowych oraz archiwaliów. Pierwsza część, nazwana „Z domu", obejmuje 60 fotografii z lat 1893-1913 – są to współczesne odbitki, bez retuszy, wykonane z oryginalnych szklanych negatywów. Tematyka zdjęć jest zróżnicowana: portrety, autoportrety, pejzaże. Druga część wystawa, zatytułowana „W kręgu teatralnym", prezentuje ponad 20 portretów osób związanych z Towarzystwem Teatralnym działającym w przedwojennym Zakopanem: Józefa Fedorowicza, Marcelego Staroniewicza i Neny Stachurskiej (także ten, którego wielkoformatowa reprodukcja zdobi jeden ze słupskich bloków). Uzupełnieniem są rysunki i archiwalia. Trzecia część to „Varia", wśród których zwraca uwagę wczesny portret Józefa Diehla – redaktora „Echa Tatrzańskiego", na łamach którego publikował Witkacy.

Wystawie towarzyszy katalog (format A4, 80 stron, 88 ilustracji barwnych, 32 ilustracje czarno-białe, 4 teksty, wybór literatury).

Komisarzem wystawy, autorką jej scenariusza i aranżacji jest Helena Pitoń z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Serdecznie zapraszamy!
Marzenna Mazur