Mieczysław Wiśniewski urodził się w międzywojennej stolicy Pomorza - Toruniu. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w rodzinnym mieście u prof. Stanisława Borysowskiego i prof. Tymona Niesiołowskiego, przyjaźniącego się z Witkacym. Artysta włączył się w ruch awangardy, gloryfikującej w sztuce eksperyment. Bywał na legendarnych plenerach w podkoszalińskich Osiekach. Później jego obrazy z cyklu „Układy sferyczne" uzyskały nowatorskie, kaskadowe kształty, w których światło odgrywa niezwykłą rolę. Ponadto na odbiór dzieł ma wpływ ruch widza. Twórca prezentował swoje innowacyjne obrazy na wystawach w Polsce, Europie Zachodniej, Afryce i Ameryce Północnej. Artysta uzyskał tytuł profesora zwyczajnego, wypromował na studiach dziennych ponad 130 młodych malarzy.
Słupska wystawa ma charakter premierowy i retrospektywny. Ukazuje dzieła od lat 60-tych XX w. do początku XXI w. Ekspozycja zawiera oryginalne, trójwymiarowe obrazy z cyklu „Układy", a szczególnie „U kłady sferyczne" itp.
Zapraszamy również na bezpłatne spotkania towarzyszące wystawie
„Jeżeli artysta potrafi
stopniowo, ale konsekwentnie
odrywać się od form i prawd
powszechnie przyjętych, to znaczy,
że realizuje wolę stwarzania
nowej rzeczywistości"
Otto Freundlich (1878-1943)
Mieczysław Wiśniewski podjął się różnorodnych form wypowiedzi w malarstwie sztalugowym, monumentalnym, w tworzeniu obiektów i form przestrzennych, neonów, także w projektowaniu oraz architekturze wnętrz.
Malarz uczestniczył w spotkaniach artystycznych, m.in. w: I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, Plenerach koszalińskich w Osiekach, Sympozjach i Wystawach „Złotego Grona", Międzynarodowych Plenerach dla Artystów posługujących się Językiem geometrii w Białowieży, w Okunince k. Chełma, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i w Radziejowicach.
Na dorobek artysty złożyło się ponad 50 wystaw indywidualnych w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Sopocie, Łodzi, Chełmie, Zielonej Górze, Koszalinie, Elblągu, Lublinie, Katowicach, Wałbrzychu, Bydgoszczy, Toruniu, Orońsku, Bremie, Sunderland, Billingham (Wielka Brytania), Ribe (Dania), Hünfeld, Gütersloh (Niemcy), Bratysławie (Słowacja) i in.
Twórca wziął udział w ponad 300 wystawach zbiorowych: krajowych, wystawach sztuki polskiej za granicą, wystawach międzynarodowych, m.in. w: Warszawie, Lunéville, Paryżu, Nancy (Francja), Landskronie (Szwecja), Londynie (Wielka Brytania), Ferrarze, Pizzie (Włochy), Turku (Finlandia), Getyndze, Stralsundzie, Bremie, Monachium, Bielefeld, Kolonii, Ilmenau, Erfurcie, Fuldzie, Passau, Hünfeld, Dringenberg, Mainz (Niemcy), Budapeszcie (Węgry), Linzu, Gmunden, Innsbrucku, Wiedniu (Austria), Mechelen, Viroinval, Nismes (Belgia), Tokio (Japonia), Vilnius, (Litwa), Calgary, (Kanada), Amersfoort (Holandia) i Aranjuez (Hiszpania).
Obrazy artysty zgromadzone są w zbiorach i kolekcjach muzealnych polskich: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza, Muzeum Okręgowe w Koszalinie, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Okręgowe Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum w Grudziądzu im. ks. W. Łęgi, Muzeum w Raciborzu, Biuro Wystaw Artystycznych w Białymstoku, BWA w Bydgoszczy, PGS w Sopocie, BWA w Zielonej Górze, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, Galeria „Pegaz", Galeria „Leżakownia" w Zakopanem, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sopocie, ZPAP w Koszalinie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu" w Toruniu, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia" w Radomiu, a także Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Dzieła w zbiorach zagranicznych: Kunsthale in Bremen (Niemcy), Museums der Künstler Erfurt/Forum Konkrete Kunst (Niemcy), Museum Modern Art, Hünfeld (Niemcy), Musee du Petit Format, Viroinval (Belgia), Foundation for Constructive Art, Calgary (Kanada), Mondriaanhuis Reference Collection, Amersfoort (Holandia), Planet Art, Vlaeberg, Kapsztadzie (RPA) oraz Kreishaus in Gütersloh (Niemcy).
Na temat twórcy pisali: Bożena Kowalska, Janina Ładnowska, Grzegorz Sztabiński i in.
Komisarzem wystawy, autorem scenariusza i aranżacji jest historyk sztuki Lucjan Hanak. Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny – wykłady i warsztaty.
Oprac. kom. wyst. Lucjan Hanak