otwarcie wystawy we czwartek 22 listopada 2012 o godz. 13.00

w Herbaciarni w Spichlerzu

od poniedziałku do niedzieli od 10.30 do 20.00

Wystawa prezentuje 38 dzieł z lat 1962-1994. Tematyką jest animalistyka naturalna, cyrkowa, zoologiczna, a także groteskowa, tzn. zespalająca sylwetki zwierząt z innymi gatunkami, albo postaciami ludzkimi lub architekturą. Plakaty zaprojektowane są przez artystów, którzy studiowali na akademiach sztuk pięknych, państwowych wyższych szkołach sztuk plastycznych lub politechnikach.

Ptaki - papugi i gęś, koń, słoń, niedźwiedź, mucha, krowa, zając, pająk, jak również latający żółw, krokodyl z architektonicznym uzębieniem, ślimak z czterema czułkami, motyl z ludzką twarzą itp., skomponowane są przez uznanych mistrzów plakatu takich jak: Jan Jaromir Aleksiun, Jerzy Czerniawski, Stasys Eidrigevičius, Jerzy Flisak, Mieczysław Górowski, Jakub Erol, Ryszard Kaja, Andrzej Krajewski, Jan Lenica, Lech Majewski, Marian Nowiński, Andrzej Pągowski, Romuald Socha, a także Mieczysław Wasilewski i innych.

Na plakatach widoczne są wzmianki na temat polskich gwiazd filmowych np. o: Janie Englercie, Piotrze Fronczewskim, Ewie Kasprzyk, Mai Komorowskiej, Krzysztofie Kowalewskim, Andrzeju Łapickim, Tadeuszu Łomnickim, Zdzisławie Maklakiewiczu, Karolu Strasburgerze, Stanisławie Tymie i Dorocie Stalińskiej. Ponadto w dziełach plastycznych ukazano nazwiska zagranicznych gwiazd: Tom Berenger, Klaus Maria Brandauer, Ginna Davis, Jeff Goldblum, Paul Hogan, Linda Kozlowski, Jack Lemmon, Klaus Kinsky, Robert Redford, Julian Sandis, Renée Soutendijk, Meryl Streep oraz Sigourney Waver.

Wśród reżyserów uwagę przyciągają: Stanisław Bareja, John Cornell, David Cronenberg, Roman Polański, Barbara Sass oraz Krzysztof Zanussi.

Poprzez plakaty wyeksponowano różne gatunki, film: lalkowy, bajkowy, dziecięco - młodzieżowy, młodzieżowy, przygodowy, komediowy obyczajowy, wojenny, sensacyjny, science fiction, kino moralnego niepokoju, dramat sensacyjny, jak również dzieła do sztuk teatralnych tudzież wystaw.

Warto zobaczyć dorobek artystów polskich znany w Europie i Ameryce Północnej. Dzieła naszych mistrzów cenione są za nowatorskie ujęcia treści filmowych - amerykańskich, meksykańskich, wschodnio i zachodnio europejskich czy japońskich.

Wszystkie dzieła należą do kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, a pochodzą z darów od instytucji lub kolekcjonerów: Pawła Wilińskiego ze Słupska, Piotra Dąbrowskiego z Warszawy, Krzysztofa Nowakowskiego z Łodzi i Włodzimierza Orła z Warszawy.

Sponsorem wernisażu wystawy jest Jarosław Rawski właściciel słupskiej Herbaciarni w Spichlerzu.

komisarz wystawy

wybór dzieł, scenariusz, aranżacja