Informacja archiwalna
II JARMARK GRYFITÓW
lato 2000
Słupski Jarmark Gryfitów organizowany jest w każdą niedzielę w miesiącach wakacyjnych pod Spichlerzem Richtera na dawnym, średniowiecznym Rynku Rybackim.
1. Zapraszani są wystawcy: kolekcjonerzy, bukiniści, malarze i plastycy profesjonalni, rzeźbiarze, hafciarki, plecionkarze, twórcy rzemiosł artystycznych, kwiaciarki oraz prezenterzy technik i rzemiosł ludowych. Jesteśmy otwarci na propozycje wszystkich, którzy mają do zaoferowania ciekawe przedmioty, wyroby rękodzieła artystycznego.
2. Odbywa się pokaz średniowiecznego sposobu wybijania monet (szczególnie pomorskich) w ciekawej oprawie historycznej.
3. Chwile na jarmarku uprzyjemniają występy zespołów folklorystycznych z całego regionu (m.in. Rowokół, Damniczanki, Modraki), słupskich kapel - kapela podwórkowa oraz orkiestr dętych wojskowych i strażackich. Koncerty solowe muzyków amatorów i profesjonalnych.
4. Planuje się występy teatrów jarmarcznych m. in. Teatr Jarmarczny Zosi Wszędobylskiej oraz kuglarzy.
5. Można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na zabytkowym fotelu oraz zydlu w zapasce i kiecy ludowej przy masielnicy z wiankiem na głowie.
6. Organizowana jest loteria fantowa - każdy los wygrywa.
7. 9.VII.2000 - rozpoczęcie sezonu: impreza widowiskowo - historyczna obrazująca średniowieczny napad zbójecki.
8. Zakończenie sezonu w sierpniu - niedziela promująca periodyk "Spotkania z Zabytkami" z udziałem redaktora naczelnego czasopisma i słupskich elit kulturalnych (organizacja turnieju rycerskiego na dziedzińcu zamkowym i wielkiej aukcji przedmiotów kolekcjonerskich).
9. Jarmark 6 sierpnia 2000 uświetni wernisaż wystawy słupskiego plastyka amatora Antoniego Dmocha.
/Marzenna Mazur, czerwiec 2000/
20 VIII 2000
DZIEŃ SPOTKAŃ Z ZABYTKAMI
Muzeum gościło na jarmarku Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. W programie imprezy znalazło się wiele niecodziennych atrakcji, m.in.:
· promocja miesięcznika "Spotkania z Zabytkami"
· stoisko z wydawnictwami Towarzystwa Opieki nad Zabytkami
· aukcja "Antyk za złotówkę"
· pokaz walk rycerskich w wykonaniu Zgromadzenia Rycerzy Gdańskich
· występ zespołu wokalnego "Kubryk" (szanty)
· występ zespołu ludowego "Rowokół"
Ponadto stałe prezentacje rzemiosł i rękodzieła ludowego (obróbka bursztynu, haft, rzeźba, plecionkarstwo, garncarstwo), możliwość pamiątkowego zdjęcia "w postaci" księcia Bogusława X z pomorskiej dynastii Gryfitów, jego żony - księżnej Anny oraz syna - księcia Jerzego, wiele muzyki i innych niespodzianek.
27 VIII 2000
Próba ustanowienia rekordu Guinnessa
W dniu 27 sierpnia 2000 r. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprosiło na kolejny, ostatni w tym sezonie, Jarmark Gryfitów, który odbywa się przy Spichlerzu Richtera na Rynku Rybackim, przy Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
Niebywałą atrakcją tego Jarmarku wieńczącego koniec muzealnego sezonu turystycznego była próba ustanowienia w godz. 13.30 - 14.00 Rekordu zgłoszonego do KSIĘGI GUINNESSA: "ILU LUDZI MOŻE POMIEŚCIĆ DZIEDZINIEC ZAMKOWY".
Pieczę nad tym wydarzeniem sprawował Komitet Honorowy:
· Zbigniew Rychły - Wiceprezydent Miasta Słupska,
· Grażyna Pokuć - Wicestarosta Powiatu Słupskiego,
· Małgorzata Budnik-Żabickia - redaktor "Głosu Pomorza",
· Mieczysław Jaroszewicz - Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego.
Imprezę prowadził znakomity aktor Jerzy Karnicki. Liczenia uczestników biorących udział w tej zabawie dokonywali Janina Cydzik-Brzezińska i Tomasz Purski - pracownicy Muzeum.
Stwierdzono, że w godz. 13.30-14.00 na placu przed Zamkiem Książąt Pomorskich w Słupsku, o powierzchni ograniczonej 830m2, ustawiło się 847 osób.
Nad porządkiem, bezpieczeństwem i zdrowiem uczestników czuwali: żołnierze WP, słuchacze Szkoły Podoficerskiej Policji, Straż Miejska oraz służba zdrowia z karetką pogotowia. Ustanawianie rekordu dokumentowali fotografowie: Zbigniew Wiśniewski i Ryszard Sikorski, umieszczeni na wysokich wysięgnikach udostępnionych przez Straż Pożarną. Każdy uczestnik znajdzie z pewnością siebie na zdjęciach, które nabyć można w firmie Kodak Express i Atelier Fotograficznym R.Sikorski. Zdjęcia opublikowała prasa i telewizja.
Patronat medialny nad imprezą objął "Głos Pomorza".
Z okolicznościowym koncertem wystąpiła Orkiestra Dęta Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej im. wiceadmirała Józefa Unruga z Ustki. Z programem artystycznym wystąpił także Zespół Tańca Współczesnego "Pląs" z Młodzieżowego Domu Kultury pod kierunkiem choreografa Teresy Czyżewskiej.
Na stoiskach kolekcjonerów, bukinistów, antykwariuszy można było obejrzeć, a następnie nabyć prezentowane przez nich zbiory rzemiosła artystycznego, stare książki, wyroby z porcelany, interesujące zegary, świeczniki, mapy i karty pocztowe z przełomu XIX i XX wieku ukazujące ówczesny Słupsk i okoliczne miejscowości. Można było również zapoznać się z techniką wyplatania z wikliny i korzenia sosny: koszyków, dzbanów i tacek. Gościliśmy bowiem na jarmarku mistrza tej dziedziny ludowej wytwórczości Czesława Hinca z Kościerzyny. Swoistą rewelacją okażała się z pewnością demonstracja toczenia na kole garncarskim glinianych garnków, mis i dzbanów. Pokazał tą trudną ginącą już gałąź kaszubskiej sztuki ludowej - mistrz z Chmielna Karol Elas Necel. Przygrywała orkiestra podwórkowa.
(Tomasz Purski, 31.VIII.2000)
(Fotografie - Danuta Dąbrowska)